Tervetuloa tutustumaan ikebanaan!
Keskiviikkona 9.7. klo 18–20 Oriveden Kampuksen Suvantosalissa
Tule katsomaan ja kokemaan, kun japanilainen kukkien asettelun taide ikebana levittäytyy Oriveden Kampuksen tiloihin ainutkertaisessa pop-up-tapahtumassa.
Illan aikana voit:
🌿 ihastella taidokkaita asetelmia
🌿 tutustua ikebanan välineisiin ja oppikirjoihin
🌿 kuulla tarinoita ja kysyä kokeneilta harrastajilta
🌿 pysähtyä hengähtämään kauneuden äärelle
🌿 inspiroitua – ja kenties aloittaa oma matkasi tämän kiehtovan taidemuodon pariin
🌿 halutessasi kokeilla itsekin pienen asetelman tekoa – ohjatusti ja rennossa tunnelmassa
Tapahtuman järjestää Oriveden Kampuksella kokoontuva Ranka-ryhmä. Jäsenet ovat pitkään ikebanaa harjoittaneita ja heidän opettajinaan toimivat sensei Liisa Nurminen ja sensei Jyrki Setälä.
Ikebana ei ole vain kukkien asettelua.
Se on tilan luomista, luovan ilmaisun etsimistä – ja keskustelua luonnon kanssa.
Tervetuloa piipahtamaan, kyselemään ja viihtymään.
Tilaisuus on maksuton, eikä ilmoittautumista tarvita.
Mikä ihmeen ikebana?
“Set things that you cannot see. There are many things in your heart which are invisible.” – Sofu Teshigahara
Ikebana on vuosisatoja vanha japanilainen kukkienasettelutaide, joka syntyi alun perin buddhalaisissa temppelikulttuureissa ja on kehittynyt laajaksi, monimuotoiseksi nykytaiteen muodoksi. Sōgetsu-koulukunnan ikebana – jota Ranka-ryhmä edustaa – antaa tilaa luovuudelle ja yksilölliselle ilmaisulle: kuka tahansa, missä tahansa, milloin tahansa – ja mistä materiaalista tahansa.